Ինչպես ստեղծել հզոր շնորհանդեսներ և տպավորիչ հայտարարություն
Բարև, ես Նարեկ Մանասերյանն եմ՝ ստարտափների ներդրումային ռիսկերի կառավարման ոլորտի առաջատար մասնագետ։ Ես Հայաստանից եմ և շատ ժամանակ եմ ծախսում ստարտափների շնորհանդեսների կարճ ցուցակ կազմելու վրա՝ վենչուրային ներկայացման համար։
Այսօր ես կկիսվեմ իմ աշխատանքի որոշ թաքնված գաղտնիքներով, և այս թեմայի արդյունքում ես ուզում եմ, որ դուք մտածեք պաշտոնական ներկայացումից այն կողմ և հաշվի առնեք այն հնարավորությունները, որոնք ունեք ուրիշներին հաղորդելու այն մասին, թե ինչ եք անում, ինչու եք դա անում և ինչու պետք է ներդրողներն ու հաճախորդները ներգրավվեն և աջակցեն ձեզ: Մտածեք ձեր լսարանի ուշադրությունն ու հետաքրքրությունը գրավելու եղանակների մասին և ձեռնարկեք այդ քայլերը՝ ձեզ և ձեր բիզնեսի համար դրական արդյունքներ ապահովելու համար:
Առաջին տպավորությունը
Լսարանին գրավելը մի բան է, որը բոլորը կարող են անել: Այս հոդվածը ձեզ կցույց տա, թե ԻՆՉՊԵՍ:
Այսպիսով, դուք գիտեք, որ ունեք միայն մեկ հնարավորություն առաջին տպավորություն թողնելու։ Եվ դա իսկապես կարևոր է, երբ խոսքը վերաբերում է ներդրողի կամ հաճախորդի վրա տպավորություն թողնելուն։ Առաջին տպավորությունը, որը դուք իրականում ստեղծում եք, սովորաբար հետևյալ հարցերին պատասխանելով է լինում. who you are , what you do.
Հիմա շատ ձեռնարկատերեր, որոնց հետ ես հանդիպել եմ, պատկերացում չունեն, թե ինչպես պատասխանել երկրորդ հարցին։ Ձեզանից յուրաքանչյուրը կարող է պատասխանել, թե ով է ինքը։ Բայց ձեր արածի մասին համոզիչ, հիշարժան ձևով պատասխանելը, որը մարդկանց պատճառ է տալիս խնդրելու ձեզ ավելին պատմել, այդքան էլ տարածված չէ։
Ես կցանկանայի ձեզ հետ կիսվել մի գործիքով, որը մարդկանց տրամադրած բոլոր մարզչական աշխատանքների անկյունաքարն է։ Սա ես այն եմ անվանում հինգը մեկում։ Հինգ գործիք մեկում, որոնք կօգնեն ձեզ առանձնանալ։ Իրականում, դա իսկապես բավականին պարզ է։ Դուք երբեք չեք մոռանա դա, քանի դեռ ողջ եք։
ՆՈՒՅՆԸ հզոր ներկայացումների համար
Գործիքը ՆՈՒՅՆՆ է։ Եթե պարզապես հիշեք այս բառը, այլևս երբեք նույնը չեք հնչի, ինչ որևէ այլ խոսող։ Բացառությամբ այն փաստի, որ այն մի փոքր ավելի բարդ է դառնում։ Կան երկու Ս։ Եվ սա այսպես է աշխատում։
Հզոր ներկայացումների առաջին Ս-ն
Ցանկացած մեկի ուշադրությունը գրավելու կամ նրանց ձեր ասածը լսելու հետաքրքրություն առաջացնելու համար ամենակարևոր գործիքը առաջին «Ս»-ն է։ Եվ գիտեմ, որ դուք հավանաբար կասեք, որ սա արդեն լսել եք, բայց սա իսկապես ցանկացածի ուշադրությունը գրավելու միջոցն է։ Այն պատմվածքով է։ Դուք հավանաբար լսել եք այս մասին, բայց բիզնեսով զբաղվող մարդկանց մեծ մասը պատմությունները արդյունավետորեն չի օգտագործում։ Եթե ձեզ ոգեշնչում է պետք պատմություններ հորինելու համար, իմ առաջարկն է այցելել ted.com և նայեք, թե ինչպես են մյուս մարդիկ ներկայացնում իրենց անչափ ոգեշնչող և զարմանալի տեխնոլոգիաներն ու կյանքի դասերը։
Այսպիսով, երբ դուք նստում եք ձեր պատմությունը պատմելու համար, այն պարտադիր չէ, որ երկար ու ձգձգված լինի։ Պատմությունների լավագույն կողմն այն է, որ դրանք կրկնվելու են։ Ոչինչ այնքան կատարյալ չէ, որքան ձեր ներդրողին թողնել մի պատմություն, որը նա ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն կպատմի իր գործընկերներին կամ մարդկանց մեկ այլ խմբի, երբ դուք այնտեղ չեք։
Հզոր ներկայացումների երկրորդ Ս-ն
Հաջորդ տառը զբաղեցնում է հաջորդ «Ս»-ը։ Եվ դա այն դեպքում է, երբ դուք օգտագործում եք հետևյալ արտահայտությունները՝
-Ինչպե՞ս քնեցիր երեկ գիշեր, Նարեկ։
-Ես քնեցի ինչպես երեխա։
-Իսկ ինչպե՞ս էր հյուրանոցը։
-Օ՜, մահճակալը նման էր փետուրներից պատրաստված մահճակալի վրա քնելուն։
Եվ եթե դեռ չեք հասկացել, «Ս»-ն նշանակում է համեմատություն։ Երբ դուք համեմատություններ եք օգտագործում բիզնեսում՝ մարդկանց օգնելու համար իսկապես հասկանալ, թե ինչ եք անում, անկախ նրանից, թե որքան բարդ է այն, օգտագործելով նախադասություններ, որոնք ներառում են բառը նման կամ ինչպես, նրանք կհասկանան։ Մենք կյանքում սա անընդհատ անում ենք, բայց բիզնեսում մոռանում ենք համեմատություններ օգտագործել։ Մենք մարդկանց համար շատ հեշտ կդարձնենք հասկանալը, թե ինչի մասին եք խոսում։
Հզոր ներկայացումների Ա-ն
«Ա» տառը նշանակում է անալոգիա և այն գալիս է պատմությամբ։ Ես ունեմ մի ընկեր, որը գործադիր տնօրեն է, և մի անգամ հարցրի նրան, թե ինչով է զբաղվում (բիզնեսի վերաբերյալ): Եվ նա պատասխանեց. «Նարեկ, ես մի ընկերության գործադիր տնօրեն եմ, որը ստեղծում է չափազանց հետաքրքիր արտադրանք: Մենք սերֆինգի համար անում ենք այն, ինչ աթոռակային վերելակն է անում ձնավազորդների համար»: Եվ նա լռեց: Հետո ասաց. «Գիտե՞ս, ձնավազքի խնդիրը լեռան գագաթ բարձրանալն է, և աթոռակային վերելակն այդ խնդիրը լուծում է: Դե, սերֆինգի խնդիրը ալիքներին հասնելն է: Եվ հիմա, երբ սերֆինգ եք անում, ժամանակի 90 տոկոսը ֆիզիկական ակտիվությամբ զբաղվելու փոխարեն, կարող եք ալիքից առաջ անցնել կամ ալիքներին հասնել՝ օգտագործելով էլեկտրական, ներկառուցված շարժիչով սերֆինգի տախտակ»:
Օգտագործելով «Ա» տառը, որը համեմատություն է, նա կարողացավ ցույց տալ, թե ինչպես է սերֆինգի նրանց արվեստը նման դահուկավազքին։ Եվ դա օգնեց մեզ և սենյակում գտնվող բոլորին լիովին հասկանալ, թե ինչի մասին են նրանք խոսում։
Հզոր ներկայացումների Մ-ն
«Մ» տառը նշանակում է մետաֆոր։ «Մ»-ն նույնպես պատմություն ունի։ Երկու տարի առաջ Եվրոպայում կայացած «Խելացի ճամբարներից» մեկում 12 ներկայացնողներ եկան սենյակի առջև՝ ներկայացնելու։ Առաջին ներկայացնողը, երբ վեր կացավ, սկսեց բլա, բլա, բլա, բլա։ Երկրորդ ներկայացնողը վեր կացավ և բլա, բլա, բլա, բլա։ Եվ հիմա դրանք լավ ներկայացումներ էին, բայց չորրորդը վեր կացավ և ասաց. «Մենք իսկապես ոգևորված ենք այստեղ լինելով, քանի որ ուզում ենք ձեզ հետ կիսվել մեր մեքենայով, որը ջուրը փողի է վերածում»։ Եվ դուք պետք է լսեիք սենյակի կարծիքը։ Սենյակում գտնվող երեք հարյուր մարդ ծիծաղում էր, ժպտում, քմծիծաղում, մտածում, թե ինչ մեքենա է ջուրը փողի վերածում։ Եվ հետո էկրանին նա մեզ ցույց է տալիս մի տեսանյութ, որտեղ պատկերված է մոտավորապես այդքան մեծ մեքենա, որի արտաքին եզրերին տուրբիններ կան, իսկ մեջտեղում՝ փեղկեր։ Դուք այն նետում եք ջրհեղեղատարի մեջ, կապում այն կողքից և միացնում։ Եվ հիմա դուք անվճար էլեկտրաէներգիա եք արտադրում։ Այսպիսով, նա բառացիորեն ջուրը փողի՞ է վերածում։ Իհարկե՝ ոչ։ Բայց նա օգտագործում է փոխաբերություն։ Ահա թե ինչ է նշանակում «ՆՈՒՅՆԸ» բառի «Մ» տառը։ Փոխաբերություն օգտագործելը՝ մարդկանց օգնելու հասկանալ, թե ինչ եք անում բիզնեսում, այնքան հզոր է, որ կարող է լինել միակ բանը, որը նրանք կհիշեն։ Այդ օրվա բոլոր ներկայացումներից, որոնք մարդիկ մինչ օրս ասում են. «Տեսա՞ք այն մարդուն, որը պատրաստում է ջուրը փողի վերածող մեքենա»։ Եվ դուք կարող եք նաև համեմատություններ, անալոգիաներ և փոխաբերություններ մտածել ձեր բարդ բիզնեսի համար։
Հզոր ներկայացումների E-ն
Եվ վերջապես՝ «Ե»-ն։ «Ե» տառը նշանակում է օրինակներ։ Եվ սա այն վայրն է, որտեղ մարդկանց մեծ մասը դիմում է, երբ փորձում է մարդկանց հասկացնել, թե ինչ են անում։ Չնայած օրինակները լավն են, դրանք ՆՈՒՅՆ բառի վերջին տառն են, և սա իդեալական տեղ է նրանց համար՝ ընդգծելու համար, երբ մենք պետք է կենտրոնանանք դրանց վրա։ Քանի որ սա վերջին տեղն է, ես իսկապես ուզում եմ, որ դուք ունենաք հստակ պատկերացում այն մասին, թե ինչ եք փորձում առաջարկել որպես ապրանք և ծառայություն, և միայն դրանից հետո մտածեք օրինակների մասին՝ ձեր առաջարկը պատկերազարդելու համար։ Այնուամենայնիվ, եթե դուք օգտագործեիք օրինակ համեմատության, անալոգիայի կամ փոխաբերության տեսքով, դա շատ, շատ ավելի լավ կլիներ։
Հիշե՛ք, որ մոլորակի վրա չկա այնպիսի բիզնես, որը չափազանց բարդ լինի նկարագրելու համար համեմատությամբ, անալոգիայով կամ փոխաբերությամբ։ Անկախ նրանից, թե ինչ լեզվով եք խոսում, հասկացեք ձեր արածի արժեքը։
Create Your Wow Statement
Ինչ-որ մեկին ստիպել ասել՝ «Վա՜յ, ինչպե՞ս եք դա անում», նշանակում է կազմել հակիրճ և տպավորիչ «Վա՜յ» արտահայտություն։
TՀոդվածի այս հատվածը նվիրված է ձեր սեփական «WOW» հայտարարությունների ստեղծմանը։
Լավ, բայց ինչի՞դ է պետք «WOW» հայտարարությունը։
Մի քանի տարի առաջ Սիլիկոնյան հովտում շատ հայտնի մի ներդրող՝ Բիլ Ռեյչերդ անունով, հոգնել էր լսել, թե ինչպես են մարդիկ մտնում իր գրասենյակ և 10 կամ 15 րոպե ծախսում իրենց գործը նկարագրելու վրա։ Այսպիսով, նա գրեց «Ինչպես զարմացնել» վերնագրով մի հոդված, որը օգնեց ձեռնարկատիրոջը իրենց գործի էությունը ներկայացնել մեկ նախադասության մեջ, որը, երբ դուք ասում եք, մարդիկ արձագանքում են «Վա՜յ։ Ինչպե՞ս եք դա անում» արտահայտությամբ։ Wow Statement Garage Technology Ventures-ի «wow» հայտարարությունը հիանալի է՝ «Մենք ստարտափներ ենք»։ Շատ հեշտ հասկանալի լեզու։ Այն բարդ չէ։ Այն չի ասում, թե կոնկրետ ինչ են անում։ Բայց այն ցույց է տալիս մարդկանց և հետաքրքիր գաղափար է տալիս մտածելու այն մասին, թե որտեղ կարող են իրականում ասել՝ «Վա՜յ, պատմիր ինձ մի քիչ ավելին»։
Այսպիսով, ես կցանկանայի ձեզ հետ կիսվել մի շարք եղանակներով, որոնցով դուք կարող եք ստեղծել ձեր սեփական WOW հայտարարությունը։
Գաղտնիք. այս համեմատությունները, անալոգիաներն ու փոխաբերությունները գտնելու աղբյուրները, որոնք կօգնեն ձեզ ստեղծել այս հիանալի WOW արտահայտությունները, իրականում ձեր գլխում են, պարզապես պետք է խորանաք։ Դուք անընդհատ ապրում և շնչում եք դրանով։ Այնպես որ, ձեզ անհրաժեշտ է միայն ոգեշնչում ստանալ և այն ձեր գլխից հանել։
Դա ձեր գլխից հանելու միջոցներից մեկը ձեր թիմին հարցնելն է։ Հասարակական կամ գործնական միջավայրերում, երբ ձեր թիմի անդամներին հարցնում են, թե ինչով են զբաղվում, թե ինչպես են նրանք արձագանքում իրենց ընկերներին ճաշի սեղանի շուրջ, կարող է շատ լուսավորիչ լինել ձեզ համար: Դա բխում է նրանից, թե ինչպես եք խոսում ձեր բիզնեսի մասին՝ առանց բառացիորեն ասելու, թե ինչ եք անում:
Դուք կարող եք նաև տեղեկություններ ստանալ այս համեմատությունների, անալոգիաների և փոխաբերությունների մասին՝ աշխատելով հաճախորդների, վաղ շրջանի օգտատերերի կամ նույնիսկ այն մարդկանց հետ, ովքեր ասում են. «Ոչ, ես չեմ ուզում օգտագործել ձեր իրերը»։ Մինչև այն մարդիկ, ովքեր չեն ցանկանում օգտագործել ձեր արտադրանքը, հեռանան, մի պահ կանգ առեք և հարցրեք նրանց, թե ինչու։ Եվ այդ հարցին նրանց ասածը կարող է ձեզ հստակ ցույց տալ, թե ինչպես ավելի լավ ներկայացնել ձեր առաջարկը, որպեսզի չկորցնեք նրանց։ Կամ կարող եք օգտագործել այդ տեղեկատվությունը՝ համոզվելու համար, որ ձեր ցանկացած գործողություն, ասենք՝ ապագայում, ավելի մեծ «Վա՜յ» և ավելի մեծ արձագանք կստանա։
Գործիք 1. Ֆոնային լուսանկարներ
Այսպիսով, ահա երեք բան, որ կարող եք անել ինքնուրույն կամ ձեր թիմի հետ՝ այս պնդումները ձեր գլխից հանելու եղանակներ գտնելու համար։ Կարող եք գնալ լուսանկարների խանութներից մեկը և սկսել լուսանկարները դիտել։ Դուք կկարողանաք լուսանկարներ տեղադրել ձեր ուղեղի աջ կողմում և սկսել ավելի շատ ասոցիացիաներ առաջացնել ձեզ հետ, որպեսզի կարողանաք այս պնդումները կազմել։ Դրանք արդեն իսկ այնտեղ են։ Դուք և ձեր թիմը կարող եք դրանք անել միասին կամ կարող եք դա անել ինքնուրույն։ Այսպիսով, այցելեք լուսանկարների խանութներից մեկը, ինչպիսիք են iStockphoto-ն կամ gettyimages-ը, և որոնեք մեկ կամ երկու տերմին, որոնք նկարագրում են ձեր բիզնեսը։
Օրինակ, ենթադրենք, որ ձեր բիզնեսը զբաղվում է անվտանգության հարցերով։ Ահա ես՝ gettyimages-ում, գրում եմ «անվտանգություն» և որոնում եմ կատարում։ Ստացվում է 502 էջ՝ յուրաքանչյուրում 60 նկարով։ Հիմա մոռացեք առաջին էջերի մասին։ Մի՛ մտահոգվեք դրանցով, քանի որ դրանք չափազանց պարզունակ կլինեն «անվտանգություն» բառի համար։ Առաջարկում եմ անցնել վերջ և աշխատել հակառակ ուղղությամբ։ Որովհետև ես ուզում եմ, որ ձեր ուղեղում պատահի, օրինակ, 501-րդ էջում գրկախառնվող մեկի նկարը տեսնելը։ Հիմա մտածեք և գրեք, թե ինչ կապ ունի այդ նկարը անվտանգության հետ։ Ես ուզում եմ, որ ձեր ուղեղն իրականում ասի՝ «Հը՞»։ Այդ դեպքում դուք կարող եք տեսնել բանկի պահոցի նման լուսանկար, և հանկարծ ասեք. «Օ՜, սա մեր բիզնեսի համար կատարյալ փոխաբերություն է։ Մեր հակահրդեհային պատը բանկի պահոցն է», կամ ինչ էլ որ ձեր տեխնոլոգիան է, որի մասին խոսում եք։
Եվ հետո, երբ սեղմեք «ցույց տուր ինձ նույն լուսանկարչի այլ լուսանկարներ», գուցե գտնեք մեկ այլ լուսանկար, որը ձեզ ավելի շատ կոգեշնչի, ասենք՝ դեղին ժապավենը, որը ոստիկանությունը կպցնում է, երբ ասում է «չանցնեք»։ Եվ ձեր ապրանքի կամ ներդրողի համար ներկայացման ժամանակ կարող եք մոտենալ ձեր պայուսակին, հանել այդ դեղին ժապավենը և ասել. «Երբ դուք օգտագործում եք մեր ծրագիրը, ոչինչ չի անցնում»։ Դա մի փոքր այլ կլինի, մի փոքր շոումենություն։ Գուցե ոչ ոք չմտնի նրանց պայուսակը և ինչ-որ բան ցույց չտա լսարանին։
Գործիք 2. Readersdigest.com
Երկրորդ գործիքը, որը կարող եք օգտագործել համեմատությունների, անալոգիաների և փոխաբերությունների, նույնիսկ պատմությունների կամ վերնագրերի համար ոգեշնչման աղբյուր գտնելու համար, reader's digest.com, hd.com կայքերն են։ Այն հասանելի է 68 տարբեր լեզուներով: Անկախ նրանից, թե աշխարհի որ ծայրում եք գտնվում, եթե ոգեշնչման կարիք ունեք, այցելեք readersdigest.com կայքը, որտեղ կարող եք հիանալի գաղափարներ ստանալ սյուժետային տողերի վերաբերյալ: Որովհետև նրանք վարձում են աշխարհի լավագույն գրողներից մի քանիսին: Եվ նրանք գրում են կարճ պատմվածքներ: Նրանք գրում են կատակներ: Նրանք գրում են փոքրիկ տողեր, որոնք կարող եք օգտագործել: Վերցրեք այնտեղից ինչ-որ բան, որը ձեզ դուր է գալիս, փոխեք բառերը:
Գործիք 3. Կինոքննադատներ
Երրորդ գործիքը, որն ունի հիանալի անալոգիաներ, համեմատություններ և փոխաբերություններ, որոնք կարող են օգնել ձեզ ձեր «Վա՜ու» հայտարարություններում, կինոքննադատներն են։ Կինոքննադատները հաճախ սահմանափակվում են շատ կարճ բառերով՝ նկարագրելու համար, թե ինչպիսին էր այդ ֆիլմի տպավորությունը։ Եվ այդ նկարագրությունից դուք որոշում եք՝ ուզում եք գնալ, թե ոչ։ Նրանք թագավորներ և թագուհիներ են համեմատությունների, անալոգիաների և փոխաբերությունների օգտագործման մեջ։
Այս հայտարարությունները ինքներդ մշակելիս թույլ տվեք ձեզ մի քանի ուղեցույց տալ, որոնք կարող եք օգտագործել ձեր սեփական «wow» հայտարարությունները մշակելու համար։
- Այսպիսով, առաջին ուղեցույցը՝ «Վա՜յ» հայտարարությունը պետք է լինի ոչ ավելի, քան երեք նախադասություն: Լավ։ Մեկը լավագույնն է, երկուսը՝ լավ, երեքը՝ առավելագույնը։ Եթե երեքից ավելի նախադասություն է, հավանաբար սկսում է ավելի շատ նմանվել կոպիտ ելույթի։
- Երկրորդ ուղեցույցն է՝ ոչ ավելի, քան 30 վայրկյան: Եթե ձեզ 30 վայրկյանից ավելի է պետք, որ ինչ-որ մեկը ասի՝ «վա՜յ», ապա դա «վա՜յ» արտահայտություն չէ։
- Երրորդ ուղեցույցը այն է, թե ինչ եք ուզում օգտագործել ` տեսողական լեզու: Լեզու, որը պատկերներ է բերում ձեր լսողի մտքին։ Մի՛ կանգնեք այնտեղ և մի՛ ասեք. «Օ՜, մենք ստեղծում ենք սոցիալական ցանցի ծրագրային ապահովում, կամ մենք ստեղծում ենք սոցիալական ցանցի հարթակ։ Օ՜, ի՞նչ է հարթակը։ Բայց եթե դուք կանգնեք այնտեղ, հանդիպեք ինչ-որ մեկի, ապա նրանք հարցնեն ձեզ, թե ինչ եք անում, և դուք ասեք, որ դուք ստեղծում եք մեքենա, որը ջուրը վերածում է փողի, նրանք կասեն. «Վա՜յ, ինչպե՞ս եք դա անում»։ Այնպես որ, համոզվեք, որ օգտագործում եք տեսողական լեզու. մեքենա, ջուր, փող։ Սրանք տեսողական բառեր են։
Եվ վերջապես, այսպիսի «վա՜յ» հայտարարություններ անելիս մի՛ սահմանափակվեք մեկ հայտարարությամբ։ Ձեզ անհրաժեշտ է մեկ իսկապես, իսկապես լավ փորձարկված «Վա՜յ» արտահայտություն, որը կարող եք օգտագործել և որը արձագանք կստանա գրեթե բոլոր նրանցից, ում համար օգտագործում եք այն։ Բայց ձեզ ևս երկուսը պետք են որպես պահեստային։ Որովհետև եթե պատահաբար ճանապարհորդում եք որևէ տեղ, և ձեր օգտագործած «վա՜ու» հայտարարությունը չի աշխատում լսարանի համար, չեք կարող պարզապես նստել և արագ մտածել մեկ այլ բանի մասին։ Դուք պետք է մտնեք ձեր գրպանը և օգտագործեք մեկ այլ բան։
Այսպիսով, օգտագործեք դրանք որպես ռեսուրսներ՝ ձեզ օգնելու համար մտածել իսկապես հիանալի «վա՜յ» արտահայտություններ: Որպեսզի, երբ դուրս գաք և հանդիպեք մարդկանց, և նրանք հարցնեն, թե ով եք դուք և ինչով եք զբաղվում, դուք կարողանաք վառ և հստակ նշել, թե ով եք դուք, և ասել նրանց մի արտահայտություն, որտեղ նրանք պատասխանում են ձեզ՝ ասելով. «Վա՜յ, ինչպե՞ս եք դա անում: Դուք նկատի ունեք, որ դուք պատրաստում եք մեքենա, որը ջուրը վերածում է փողի: Ես ուզում եմ ավելին իմանալ դրա մասին»:

How to Create Powerful Presentations and a Wow Statement
Hi, I’m Narek Manaseryan, leading specialist in Startups Investment Risks Management Field. I’m from Armenia and I spend lot of time in shortlisting startup presentations for venture pitching.
Today I will share some hidden secrets of my job and as a result of this topic, I want you to think beyond the formal presentation and consider the opportunities you have to communicate to others about what you do, why you do it, and why investors and customers should engage and support you. Consider ways to capture the attention and interest of your audience and take those steps to guarantee positive outcomes for you and your business.
First Impression
Captivating audience is something everyone can do. This article will show you HOW!
So you know that you get only one chance to make the first impression. And that’s really important when it comes to making an impression on an investor or a customer. The very first impression that you actually make is usually through answering the questions: who you are and what you do.
Now many entrepreneurs I’ve run into have no idea how to answer the second question. Every one of you can answer who you are. But answering what you do in a compelling way that’s memorable, that gives people a reason to ask you to tell them more, is not too common.
I’d like to share with you a tool that’s the cornerstone to all the coaching I give to people. It’s what I call five in one. Five tools all in one that will help you stand out. In fact, it’s really quite simple. You’ll never forget it as long as you live.
SAME for Powerful Presentations
The tool is SAME. If you just remember this word you will never sound the same as any speaker ever again. Except for the fact that it gets a little bit more complicated. There are two Ss. And the way this works is as follows.
The first S of Powerful Presentations
The number one tool for captivating anyone’s attention or getting them interested in listening to what you have to say is the first “S”. And I know you’re probably going to say you’ve heard this before, but this is truly the way to captivate anyone’s attention. It’s with a STORY. You have probably heard about this but most people in business are not using stories effectively. If you need inspiration on where to come up with stories, my suggestion to you is to go visit ted.com and take a look at how other people are presenting their wildly inspirational and amazing technologies and lessons in life.
So, when you sit down to actually tell your story it doesn’t have to be a long, drawn out story. The best part of stories is that they will get repeated. Nothing is as perfect as leaving your investor with a story that they will holistically or partially mention to their partners or to another group of people while you’re not there.
The second S of Powerful Presentations
The next letter takes the next “S”. And that is when you use statements like:
-How did you sleep last night, Narek?
-I slept like a baby.
-And how was the hotel?
-Oh, the bed was like sleeping on a bed of feathers.
And if you haven’t figured out yet, that “S” stands for simile. When you use similes in business to help people really understand what you do, no matter how complex, using statements that include the word like or as, they will get it. We do this in life all the time, but we forget in business to use similes. We’ll make it really easy for people to understand what the heck you’re talking about.
The A of Powerful Presentations
“A” stands for Analogy and it comes with a story. I have this friend who is a CEO and once I asked him what he does (regarding the business). And he responded by saying, “Narek, I’m the CEO of a company that is building a wildly exciting product. We do for surfing what the chair lift does for snow skiers.” And he paused. Then he said, “You know, the problem with snow skiing is getting to the top of the mountain and the chair lift fixes that problem. Well, the problem with surfing is getting out to the waves. And now instead of doing physical activities 90 percent of the time when you’re surfing, you can get ahead of the wave or get out to the waves using a surf board that has an electric, builtin motor.”
Using the “A” which is an analogy, he was able to show us how what they do for surfing is analogous to something in skiing. And it helped us and everybody in the room completely understand what they are talking about.
The M of Powerful Presentations
‘M” stands for Metaphor. The “M” has a story also. At the one of the Smart Camps in Europe two years ago there were 12 presenters that came up to the front of the room to present. Presenter number one when up and went blah, blah, blah, blah. The second presenter goes up and blah, blah, blah, blah. And now they were good presentations, but the fourth person stood up and said we’re really excited to be here because we want to share with you our machine that turns water into money. And you should have heard the room. Three hundred people in the room were laughing smiling, chuckling, wondering what is this machine that turns water into money. And then right up on the screen he shows us a video of a machine about so big that has turbines on the outside edges with flappers in the middle. You throw that into a rushing water way, tie it off to the side and plug it in. And now you’re generating free electricity. So does he literally turn water into money? Of course not. But he’s using a metaphor. That’s what “M” in “SAME” stands for. Using a metaphor to help people understand what you’re doing in business is so powerful it might be the only thing they remember. Out of all the presentations that day people still today are saying, did you see the guy who makes a machine that turns water into money. And you can come up with similes and analogies and metaphors for your complex businesses as well.
The E of Powerful Presentations
And finally the “E”. “E” stands for examples. And this is where most people go to when they are trying to get people understand what they are doing. While examples are good, they stand as the last letter of the word SAME, and it’s the perfect place for them to highlight when we need to concentrate on them. Because it’s the last place, I really want you to have the solid concept of what you’re trying to offer as a product and service and only then think of examples to illustrate your offering. However, if you used an example in the form of the simile, an analogy, or metaphor that would be much, much better.
Remember, there is no business on the planet that is too complex to be described using a simile, an analogy or a metaphor; no matter what language you speak, understand the value of what you do.
Create Your Wow Statement
Getting someone to say “Wow! How do you do that?” is a matter of crafting a concise and evocative WOW statement.
This segment of the article is how to craft your own “WOW” statements.
All right, but why do you even need a WOW statement?
Well, a number of years ago a very famous venture capitalist in Silicon Valley named Bill Reicherd was tired of hearing people come into his office and spend 10 or 15 minutes to describe what they do. So he wrote this paper called “Getting to Wow” which helped the entrepreneur distill down the essence of what they do into a single statement that when you say it, people respond to it with “Wow! How do you do that.?” Or “Wow, that’s interesting, I’d like to know more.” Bill Reichert’s Wow Statement for Garage Technology Ventures is brilliant, “We startup startups.” Very easy language to understand. It’s not complicated. It doesn’t tell them exactly what they’re doing. But it gives them an indication and gives people an interesting idea to think about where they might actually say “Wow, tell me some more!”.
So I would like to share with you a number of ways that you can actually create your own WOW statement.
Secret: the sources to find these similes, analogies and metaphors to come up with these great WOW statements are actually in your head, you just need to dig in. You live and breathe that all the time. So all you need to do is get some inspiration and get it out of your head.
One way to get it out of your head is to ask your team. In social settings or in business settings, when your team members are asked what they do, the way they respond to their friends around the dinner table, could be very enlightening to you. It stems from the way you talk about your business without actually literally saying what you do.
You can also get information about these similes, analogies and metaphors by going out and working with customers, early adopters or even people that say “No, I don’t want to use your stuff.”. Before those people, who don’t want to use your product, leave, stop for a moment and ask them why. And something that they say in response to that question might give you a clear indication of a better way to introduce your offering so that you don’t lose them. Or you can use that information as a way to make sure that whatever you do, say in the future, has a bigger Wow and a bigger response.
Tool 1: Stock Photos
So here are three things that you can do on your own or with your team to come up with ways to get these statements out of your head. You can go to one of the stock photo houses and start looking around at photos. You will be able to put photos into the right side of your brain and start getting more associations out of yourself so that you can come up with these statements. They are already in there. You and your team can do these together or you can do it by yourself. So go to one of these stock photo houses like iStockphoto or gettyimages and search for one or two terms that describe your business.
For example, let’s say your business deals with security. Here I’m, in gettyimages, I type in security and search. It comes up with 502 pages of 60 pictures in each page. Now forget about the first bunch of pages. Don’t care about those because they will be too banal to the word security. My suggestion is to jump to the end and work backwards. Because what I want to happen in your brain is to look at a picture of somebody hugging, let’s say on the 501st page. Now, think and spell what that picture has to do with security. I want your brain to actually go “Huh?”. Then you might see a photo like a bank vault and all of a sudden you say “Oh, that’s the perfect metaphor for our business. Our fire wall is the bank vault”, or whatever your technology is that you’re talking about.
And then when you press show me other pictures by the same photographer, maybe you find another picture that inspires you even further, let’s say, the yellow tape that police put up when they say “do not cross”. And during your product presentation or your investor presentation, you can go to your bag, pull out that yellow tape and say, “When you use our software, nothing gets through.” It’ll be a little different, a little bit of showmanship. Maybe nobody else would go into their bag and show something to an audience.
Tool 2: Readersdigest.com
Now the second tool that you can use to help you with inspiration for similes, analogies and metaphors or even stories or titles is going to readersdigest.com, rd.com. It comes in 68 different languages. No matter where you are in the world if you need inspiration, go to readersdigest.com and you can get some great ideas on tag lines. Because they hire some of the best writers in the world. And they write short stories. They write jokes. They write little lines that you can use. Take something that you like there, change out the words.
Tool 3: Movie Critics
The third tool that has great analogies, similes and metaphors that can help you with your Wow statements are movie critics. Movie critics are often limited to a very short number of words to describe to you what the experience of that movie was. And then from that description you decide whether or not you want to go. They are kings and queens of using similes, analogies and metaphors.
In coming up with these statements yourself, let me give you a couple of guidelines that you can use to design your own wow statements.
- So guideline number one is the Wow statement should be no more than three sentences. Okay. One is best, two is okay, three is max. If it’s more than three sentences, it’s probably starting to sound more like an elevator pitch.
- The second guideline is no more than 30 seconds. If it takes you more than 30 seconds to get somebody to say Wow, it’s not a wow statement.
- The third guideline is you want to use visual language. Language that brings pictures into the mind of your listener. Don’t stand up there and say, oh, we make social networking software, or we make social networking platform. Oh. What’s a platform? But if you stand up there, meet somebody, then they ask you what you do and you say that you make a machine that turns water into money, they go “Wow, how do you do that?”. So be sure and use visual language; machine, water, money. Those are visual words.
And finally, when coming up with these wow statements don’t stop at one statement. You need one really, really well-tested Wow statement that you can use that gets reactions from just about everybody you use it for. But you need two more as backup. Because if you happen to travel somewhere and the wow statement, you’re using doesn’t work for the audiences, you can’t just sit down and quickly come up with another one. You need to go to your pocket and use another one.
So use those as resources to help you come up with really great wow statements. So that when you go out and meet people and they ask who are you and what you do, you will be able to vividly and clearly state who you are, and tell them a statement where they respond to you by saying “Wow, how do you do that? You mean you make a machine that turns water into money? I want to know more about that.“