Հայ ինժեներների և գիտնականների ասոցիացիայի հյուսիս-արևելյան մասնաճյուղի 11-րդ տարեկան հանդիպումը
Իր երկարատև ավանդույթի շրջանակներում AESA-NE-ն ճանաչել է հայկական ծագում ունեցող կամ Հայաստանի հետ սերտորեն կապված ականավոր անհատներին, ովքեր նշանակալի ներդրում են ունեցել իրենց մասնագիտական ոլորտներում, մասնավորապես՝ STEM-ում: AESA-NE-ի գիտության և տեխնոլոգիայի նախագահ Հովհաննես Մարտիրոսյանը ներկայացրել է այս տարվա պատվավոր հյուրին՝ Դոկտոր Մարի Հրաչուհի Բողոսյանին: Բազմաթիվ գերազանցության մրցանակների դափնեկիր և Հայաստանի <> հիմնադիր և տնօրեն դոկտոր Բողոսյանը գովաբանվել է ավիատիեզերական գիտության և ճարտարագիտության ոլորտում իր ակնառու կարիերայի համար, ով տասնամյակներ շարունակ աշխատել է ՆԱՍԱ-ում, Ավիատիեզերական կորպորացիայում և վերջերս՝ Հայաստանում:
Իր ելույթում դոկտոր Պողոսյանը գրավեց լսարանին՝ ներկայացնելով 2015 թվականից ի վեր Հայաստանի տիեզերական ծրագիրը առաջ մղելու իր ջանքերը, որոնք հանգեցրին CubeSat արբանյակների հաջող արձակմանը: (CubeSat-ները փոքր արբանյակներ են, սովորաբար 10 x 10 x 10 սմ չափսի, որոնք գործում են Երկրի ցածր ուղեծրում և դրանից այն կողմ):

As part of its longstanding tradition, AESA-NE recognized distinguished individuals of Armenian descent, or those closely connected to Armenia, who have made significant contributions in their professional fields, especially in STEM. Hovhannes Mardirossian, AESA-NE’s Science and Technology Chairman, introduced this year’s Guest of Honor, Dr. Mary Hrachoohi Boghosian. A recipient of numerous Excellence Awards and the Founder and Director of Armenia’s Center for Innovation Promotion and Research, Dr. Boghosian was celebrated for her distinguished career in aerospace science and engineering, spanning decades at NASA, the Aerospace Corporation, and most recently in Armenia.
In her keynote speech, Dr. Boghosian captivated the audience with a compelling account of her efforts to advance Armenia’s space program since 2015, which led to the successful launch of CubeSat satellites. (CubeSats are small satellites, typically 10 x 10 x 10 cm in size, that operate in low Earth orbit and beyond.)