CIPR Aerospace-ը բերում է արբանյակային կրթական փաթեթները Երևանի դպրոցներ
Դեկտեմբերի 5-ին CIPR Aerospace-ի հիմնադիր և գլխավոր գործադիր տնօրեն Մերի Հրաչուհի Բողոսյանը և Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը հանձնեցին «Space 1.0» կրթական փաթեթները Երևանի Արեգնազան կրթահամալիրին և Լոմոնոսովի Մոսկվայի պետական համալսարանի Երևանի մասնաճյուղի Ա.Հ. Երիցյանի անվան գիմնազիային։
Ուսուցիչները արդեն անցել են վերապատրաստում CIPR Aerospace-ի մասնագետների հետ և այժմ կարող են դասեր վարել իրական արբանյակային մոդելներով։ Ծրագիրը, որն ավելի վաղ մեկնարկել էր Վանաձորի և Օձունի դպրոցներում, «Դասարանից՝ ուղեծիր» գաղափարը վերածում է իրական կիրառման՝ դարձնելով ավիատիեզերական ճարտարագիտությունը հասանելի երկրի տարբեր շրջանների աշակերտներին։
CIPR Aerospace-ը շարունակում է աջակցել STEM կրթությանը՝ հնարավորություն տալով աշակերտներին ձեռք բերել գործնական հմտություններ արբանյակների նախագծման, մշակման և շահագործման ոլորտում, ներառյալ տվյալների հավաքագրումը և տիեզերքի վերաբերյալ գիտելիքները։

On December 5, CIPR Aerospace founder & CEO Mary Hrachoohi Boghosian and Ucom General Director Ralph Yirikian delivered “Space 1.0” educational kits to the “Aregnazan” Educational Complex and the A.H. Yeritsyan Gymnasium at Lomonosov Moscow State University Branch, both in Yerevan (RA).
Teachers had already completed training with CIPR Aerospace specialists and can now conduct classes using real satellite models. The program, launched earlier in schools of Vanadzor and Odzun villages, bringing the concept of “From Classroom to Orbit” to real application, making aerospace engineering accessible to students across the country.
CIPR Aerospace continues to support STEM education with hands‑on tools, enabling students to gain practical skills in satellite design, development, and operations, including data collection, and space knowledge.