CIPR-ը և Բյուրականի աստղադիտարանը ստորագրել են ռազմավարական գործընկերություն՝ տիեզերական և աստղագիտական հետազոտությունների զարգացման համար
2025 թվականի մարտի 28-ին Բյուրականի աստղադիտարանը (ԲԱ)՝ ի դեմս տնօրեն Արեգ Միքայելյանի, և «Նորարարությունների խթանման և հետազոտությունների կենտրոն» ՍՊԸ-ն՝ ի դեմս հիմնադիր տնօրեն Մարի Հրաչուհի Պողոսյանի, պաշտոնապես հաստատեցին իրենց համագործակցությունը՝ ստորագրելով փոխըմբռնման հուշագիր։
Այս գործընկերության նպատակն է խթանել տեխնոլոգիական նորարարությունը և խթանել գիտելիքահեն տնտեսության աճը՝ զարգացնելով ժամանակակից տեխնոլոգիաները և մշակելով մասնագիտացված սարքավորումներ տիեզերական հետազոտությունների և աստղագիտական հետազոտությունների համար։
Այս հուշագրի ստորագրումը նշանավորում է աստղագիտության ոլորտում համագործակցության ջանքերի ամրապնդման և նոր նախաձեռնությունների մեկնարկի կարևորագույն փուլ։

CIPR and Byurakan Observatory Sign Strategic Partnership to Advance Space and Astronomical Research
On March 28, 2025, the Byurakan Observatory (BA) of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, represented by its Director Areg Mikayelyan, and the Center for the Promotion and Research of Innovation (CIPR) LLC, represented by its Founding Director Marie Hrachuhi Poghosyan, formalized their collaboration by signing a memorandum of understanding.
This partnership aims to foster technological innovation and promote the growth of a knowledge-driven economy by advancing modern technologies and developing specialized equipment for space exploration and astronomical research.
The signing of this memorandum marks a significant milestone in enhancing collaborative efforts and launching new initiatives in the field of astronomy.