CIPR-ը ոգեշնչում է երիտասարդ ավիամոդելավորողներին
Նորարարության խթանման և հետազոտության կենտրոնը (CIPR) ԵՊՀ Ֆիզիկայի ինստիտուտի աստղաֆիզիկական հետազոտությունների լաբորատորիայի պրոֆեսոր Էմիլիա Կարապետյանի հետ միասին հանդիպեց Մալաթիայի Հայորդյաց տան ավիամոդելավորման դասարանի աշակերտների հետ։ CIPR-ը ներկայացրեց կենտրոնի գործունեության հիմքերը և Հայաստանում տիեզերական ճարտարագիտության զարգացումը, ցուցադրեց «Տիեզերք 1.0» կրթական փաթեթը և անցկացրեց հարց ու պատասխան ձևաչափով դաս, որի ընթացքում աշակերտները ցուցաբերեցին բացառիկ հետաքրքրություն և ակտիվ մասնակցություն։
Մեզ համար մեծ պատիվ էր հանդիպմանը ներկա ունենալ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի և Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության Հայորդյաց տների հոգևոր տեսուչ՝ Հոգեշնորհ Տ. Հարություն վարդապետ Կիրակոսյանին և ուսումնական գծով փոխտնօրեն Լիանա Առաքելյանին։ Հատուկ կարևորություն ունեցավ նաև Մարի Հրաչուհի Բողոսյանի մասնակցությունը, ով կիսվեց իր NASA-ում աշխատած տարիների փորձով՝ անդրադառնալով աստղաֆիզիկայի, արբանյակների և հրթիռաշինության ոլորտների փոխկապակցվածությանը։ Նրա պատմությունը աշակերտներին փոխանցեց իրական պատկերացում և հեռանկարային հնարավորություններ այս ոլորտում։
Այս հանդիպումը արտացոլում է CIPR-ի հանձնառությունը՝ գիտությունը կապելու կրթության հետ և խրախուսելու երիտասարդներին ուսումնասիրել տիեզերական նորարարության հնարավորությունները։

CIPR Inspires Young Aviation Modelers
The Center for Innovation Promotion and Research (CIPR), together with YSU’s Astrophysical Research Laboratory Professor Emilia Karapetyan, met with the aviation modeling class at Malatia Hayordats House. CIPR introduced the foundations of the company and the space engineering in Armenia, showcased the “Space 1.0” educational package, and led an interactive Q&A session where students showed remarkable curiosity and engagement.
We were honored by the presence of Rev. Fr. Harutyun Kirakosyan, Spiritual Supervisor of the Hayordats Houses of the Mother See of Holy Etchmiadzin and the Armenian General Benevolent Union, as well as Liana Arakelyan, Deputy Director for Academic Affairs. A special highlight was the contribution of Mary Hrachoohi Boghosian, who shared her experience in the field, offering students a real-world perspective on the opportunities ahead.
This meeting reflects CIPR’s commitment to connecting science with education and encouraging young minds to explore the possibilities of aerospace innovation.