CIPR-ը մեկնարկում է «Space 1.0» ծրագիրը — Արբանյակային կրթություն Հայաստանի հեռավոր մարզերի դպրոցների համար
Երևան, Հայաստան — 2025թ. նոյեմբերի 27 — CIPR Aerospace-ը՝ համագործակցելով Հայաստանի ամենաարագ զարգացող հեռահաղորդակցական օպերատոր և ոլորտի առաջատար նորարար Ucom-ի հետ, հպարտությամբ հայտարարեց «Space 1.0» ծրագրի պաշտոնական մեկնարկի մասին՝ սկսելով Հայաստանի հեռավոր մարզերի երկու դպրոցներից՝ Վանաձորի Վիկտոր Համբարձումյանի անվան թիվ 25 հիմնական դպրոցից և Օձունի Հովհաննես Օձնեցու անվան թիվ 1 միջնակարգ դպրոցից։
«Space 1.0» ծրագիրը կառուցված է «Դասարանից` ուղեծիր» տեսլականի շուրջ, որը արտահայտում է նրա հավակնությունը՝ հայկական դպրոցականներին STEM-ի հիմնական դասերից հասցնել մինչև իրական մասնակցություն տիեզերական ինժեներիայում։ Ծրագիրը արտացոլում է CIPR Aerospace-ի առաքելությունը՝ տիեզերական կրթությունը հասանելի դարձնել բոլորի համար, իսկ Ucom-ի առաջադեմ կապը ապահովում է, որ նույնիսկ ամենահեռավոր դասարանները կարողանան մասնակցել այս փոխակերպող ճանապարհորդությանը։
««Space 1.0»-ով մենք բացում ենք Հայաստանի կրթական միջավայրի նոր էջ՝ այնպիսին, որտեղ յուրաքանչյուր երեխա, անկախ գտնվելու վայրից, կարող է նայել աստղերին և տեսնել գիտության ու տեխնոլոգիայի մեջ իր ապագան», — նշել են CIPR Aerospace-ի և Ucom-ի ներկայացուցիչները։
Այս մեկնարկը երկարաժամկետ տեսլականի սկիզբն է՝ ընդլայնելու արբանյակային STEM կրթությունը ողջ երկրում՝ հնարավորություն տալով հայ երիտասարդներին առաջնորդել տիեզերական նորարարության և դրանից դուրս։

CIPR Launches “Space 1.0” — Satellite Education for Schools in Armenia’s Remote Regions
Yerevan, Armenia — November 27, 2025 — CIPR Aerospace, in collaboration with Ucom, Armenia’s fastest-growing telecom operator and a leading industry innovator, proudly announced the official launch of “Space 1.0” — Satellite Education for Schools, starting with two schools in remote regions: Vanadzor’s Viktor Hambardzumyan Primary School No. 25 and Odzun’s Hovhannes Odznetsi Secondary School No. 1.
The “Space 1.0” program is framed around the vision of “From Classroom to Orbit,” which captures its ambition to take Armenian students from basic STEM lessons all the way to real participation in space engineering. The program reflects CIPR Aerospace’s mission to make space education accessible to all, while Ucom’s advanced connectivity ensures that even the most remote classrooms can participate in this transformative journey.
“With Space 1.0, we are opening a new chapter in Armenia’s educational landscape — one where every child, regardless of location, can look up at the stars and see a future in science and technology,” said representatives from CIPR Aerospace and Ucom.
The launch marks the beginning of a long-term vision to expand satellite-based STEM education nationwide, empowering Armenian youth to lead in aerospace innovation and beyond.