Հովհաննես Ջոն Մարդիրոսյանի այցը CIPR
Այս ամառ ԱՄՆ-ի Հայ ինժեներների և գիտնականների ասոցիացիայի Հյուսիսարևելյան բաժանմունքի նախագահ էմերիտուս, տեխնոլոգիաների և կրթության հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Ջոն Մարդիրոսյանը այցելեց Նորարարության, Խթանման և Հետազոտությունների Կենտրոն (CIPR)՝ Ինժեներական քաղաքում։ Այցի ընթացքում CIPR-ը ներկայացրեց իր ընթացիկ ծրագրերի մանրամասն թարմացումը, ներառյալ CubeSat արբանյակային ծրագիրը, PocketQube ծրագիրը և «SPACE 1.0» CanSat դպրոցական ծրագիրը։ Մեր թիմը հնարավորություն ունեցավ քննարկելու CIPR-ի նախաձեռնությունները պարոն Մարդիրոսյանի հետ։
CIPR-ը դարձել է նորարարության կենտրոն Հայաստանի ավիատիեզերական ոլորտում՝ մշտապես նպաստելով փոքր արբանյակային տեխնոլոգիաների զարգացմանը և ապագա ինժեներների ու նորարարների հմտությունների ձևավորմանը։ CIPR-ի վերջին արտադրանքը՝ «SPACE 1.0»-ը, STEM կրթության համար նախատեսված համապարփակ ուսումնական փաթեթ է։ Ծրագիրը դպրոցականներին ապահովում է գործնական գիտելիքներով և հմտություններով տիեզերական ճարտարագիտության ոլորտում՝ կապելով դասասենյակային կրթությունը իրական ավիատիեզերական կիրառությունների հետ։
«SPACE 1.0»-ի նման նախաձեռնությունների և տեղական դպրոցների համար իր նորարարական CanSat ծրագրի միջոցով CIPR-ը շարունակում է ամրապնդել Հայաստանի դերը համաշխարհային ավիատիեզերական զարգացման մեջ՝ խթանելով համագործակցությունը, կրթությունը և նորարարությունը։

This summer, Hovhannes John Mardirossian, President Emeritus, Lifetime member, Chairman Technology and Education, Armenian Engineers and Scientists Association, NorthEastern Branch, USA visited Center for Innovation, Promotion and Research (CIPR) in Engineering City. During his visit, CIPR provided a detailed update on its ongoing programs, including the CubeSat Satellite Program, the PocketQube Program and, “SPACE 1.0” CanSat Schools Program. Our team had the opportunity to discuss CIPR’s initiative with Mr. Mardirossian.
CIPR has become a hub for innovation in Armenia’s aerospace industry, consistently contributing to the advancement of small satellite technologies and cultivating the skills of future engineers and innovators. CIPR’s latest product, “SPACE 1.0”, is a comprehensive training package designed for STEM education. This program equips schools’ students with practical knowledge and hands-on skills in space engineering, bridging the gap between classroom education and real-world aerospace applications.
Through initiatives like “SPACE 1.0” and its pioneering CanSat Program for local schools, CIPR continues to strengthen Armenia’s role in global aerospace development, fostering collaboration, education, and innovation.