CIPR-ը Global Education Expo 2026-ում
2026 թվականի մայիսի 14-15-ը Նորարարության խթանման և հետազոտության կենտրոնը (CIPR) մասնակցեց Global Education Expo 2026-ին, որը տեղի ունեցավ ՀՀ Գիտությունների Ազգային Ակադեմիայում։ Միջոցառումը համախմբել էր բուհեր, քոլեջներ, միջազգային կրթական ծրագրեր և նորարարական նախաձեռնություններ՝ ստեղծելով հարթակ ուսանողների, աշակերտների և կրթական հաստատությունների համագործակցության և նոր հնարավորությունների բացահայտման համար։
Ցուցահանդեսի ընթացքում այցելուներին ներկայացվեց CIPR-ի Տիեզերք 1.0 կրթական ծրագիրը` Հայաստանի առաջին համապարփակ տիեզերական կրթական նախաձեռնությունը, որը նպատակ ունի դպրոցներում գործնական ավիատիեզերական ճարտարագիտության գիտելիքներ փոխանցել: Տիեզերք 1.0 կրթական ծրագիրը հնարավորություն է տալիս աշակերտներին ուսումնասիրել տիեզերքի հետ կապված տեսական գիտելիքներ, ինչպես նաև զբաղվել արբանյակների գործնական մշակմամբ: Այն նաև հնարավորություն է տալիս աշակերտներին աշխատել իրական արբանյակային տվյալների հավաքագրման և վերգետնյա կայանի գործառույթների վրա՝ զարգացնելով նրանց ինժեներական քննադատական մտածողությունն ու խնդիրների լուծման հմտությունները: Հատկապես կենտրոնանալով մարզային և սահմանափակ ռեսուրսներ ունեցող դպրոցներին՝ ծրագիրը նպատակ ունի STEM տիեզերական կրթությունը հասանելի և ոգեշնչող դարձնել Հայաստանի ապագա ինժեներների և նորարարների համար:
Երկօրյա ցուցահանդեսի ընթացքում CIPR-ի թիմը ունեցավ ակտիվ և ներգրավող քննարկումներ աշակերտների, դպրոցների ներկայացուցիչների և այցելուների հետ: Այս քննարկումները ընդգծեցին տիեզերական կրթության նկատմամբ մեծ հետաքրքրություն և երիտասարդների շրջանում աճող ոգևորություն՝ ուսումնասիրելու տիեզերագիտության ու ճարտարագիտության ոլորտներում կարիերա զարգացնելու ուղղությամբ: Հատկապես ոգևորիչ էր տարբեր դպրոցների աշակերտների հետաքրքրասիրությունը, խորաթափանց հարցերը և մոտիվացիան։
Մեր խորին շնորհակալությունը կազմակերպիչներին և բոլոր այցելուներին՝ իրենց հետաքրքրության, բովանդակալից քննարկումների և աջակցության համար:
CIPR-ը շարունակում է հավատարիմ մնալ տիեզերական կրթական հնարավորությունների ընդլայնմանը և նոր սերնդին հզորացնելու իր առաքելությանը՝ նորարարական ծրագրերի միջոցով, ինչպիսին է Տիեզերք 1.0-ը:

CIPR at Global Education Expo 2026
On May 14–15, 2026, the Center for Innovation Promotion and Research (CIPR) participated in the Global Education Expo 2026, held at the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia. The event brought together universities, colleges, international educational programs, and innovative initiatives, creating a platform for students and institutions to connect and explore new opportunities in education.
During the exhibition, visitors were briefed about CIPR’s Space 1.0 educational program— Armenia’s first comprehensive space education initiative designed to bring hands-on aerospace engineering knowledge into schools. Space 1.0 education program enables students to learn space related theoretical concepts as well as practical development of satellites. It also allows students to engage with real satellite data collection and ground station operation, while developing their critical engineering thinking and problem-solving skills. Focusing especially on regional and underserved schools, the program aims to make space STEM education accessible and inspirational to the next generation of engineers and innovators in Armenia.
Throughout the two-day expo, CIPR team had active and engaging discussions with students, school representatives, and visitors. These conversations highlighted a strong interest in space education and a growing enthusiasm among young people to explore careers in space science and engineering. We were especially encouraged by the curiosity, insightful questions, and motivation demonstrated by students from various schools.
We sincerely thank the organizers and all visitors for their interest, meaningful discussions, and support.
CIPR remains committed to expanding space educational opportunities and empowering the next generation through innovative programs like Space 1.0.