CIPR-ը ներկայացնում է Հայաստանի տիեզերական նորարարությունները RISE 2026-ում
Նորարարության խթանման և հետազոտությունների կենտրոնը (CIPR) մասնակցեց «RISE Powered by Silicon Mountains 2026» միջոցառմանը։ Դա ոգեշնչող իրադարձություն էր՝ մեկ վայրում տեսնելու Հայաստանի վերջին առաջադեմ ընկերությունները ու նորարարությունները։
CIPR-ը ներկայացրեց իր կողմից կառուցված տարբեր չափերի արբանյակները, ինչպես նաև ավիատիեզերական հետազոտական գիտության, նորարարության և ինժեներական կրթության ձեռքբերումները։ Ցուցահանդեսը գերազանց հարթակ էր՝ շփվելու ոլորտի մասնագետների, պետական և մասնավոր ներկայացուցիչների, կրթական հաստատությունների ու տեխնոլոգիական սիրահարների հետ։
Այցելուները հնարավորություն ունեցան ավելի մանրամասն ծանոթանալու CIPR-ի «Տիեզերք 1.0» կրթական ծրագրին, որը նախատեսված է դպրոցականներին տրամադրելու գործնական գիտելիքներ և կիրառական փորձառություն տիեզերական ճարտարագիտության ոլորտում, ինչպես նաև քննարկելու պետական պաշտոնյաների և մասնավոր հատվածի հետ Հայաստանի տիեզերական էկոհամակարգի երկարաժամկետ տեսլականը։ CIPR-ը նաև ներկայացրեց իր ներսում կառուցված, թռիչքի համար որակավորված շատ փոքր արբանյակները։
Մենք շնորհակալ ենք RISE-ի կազմակերպիչներին՝ համագործակցությունը, գիտելիքների փոխանակումն ու նոր նախաձեռնությունների զարգացումը խրախուսող միջավայր ստեղծելու համար։

The Center for Innovation Promotion and Research (CIPR) participated in RISE Powered by Silicon Mountains 2026. It was inspiring event to see Armenia’s latest advanced companies and innovation showcased in one place.
CIPR presented its own built different size satellites and achievements of aerospace research science, innovation, and engineering education. The exhibition provided an excellent platform to engage with industry professionals, Government and private representatives, educational institutions, and technology enthusiasts.
Visitors had the opportunity to learn more about CIPR’s Space 1.0 Educational Program, designed to provide schools’ students with practical knowledge and hands-on experience in space engineering, and discuss with Government officials and private sector the long-term vision of Armenia’s space ecosystem development. CIPR also, presented its in-house built flight qualified very small satellites.
We are grateful to the organizers of RISE for creating an environment that encouraged cooperation, knowledge exchange, and the development of new initiatives.