Առաջնորդելով դեպի տիեզերք. «CIPR Aerospace» -ի թիմն այցելել է «Միտ» կրթական կենտրոնի «Օդագնացներ» տեխնոլոգիական ճամբար
«CIPR Aerospace»-ի թիմը oգոստոսի 5-ին այցելեց Գյումրիում գործող «Միտ» կրթական կենտրոնի «Օդագնացներ» տեխնոլոգիական ճամբար՝ ճամբարականներին ներկայացնելու ավիատիեզերական սարքաշինության հիմունքները։
Հանդիպման ընթացքում մեր թիմակիցներ Հրաչ Յրալյանը և Դավիթ Թումանյանը վարեցին ինտերակտիվ դասախոսություն։ Հրաչ Յրալյանը «Օդագնաց» ճամբարականներին ծանոթացրեց տիեզերական սարքերի տեսակներին, դրանց նպատակներին և ուղեծիր դուրս գալու ուղիներին։ Այնուհետև Դավիթ Թումանյանը ճամբարականներին ներկայացրեց «Տիեզերք 1.0» Կրթական ծրագիրը՝ բացահայտելով դրա գործնական կողմերն ու հեռանկարները։
Օրվա ամենահետաքրքիր պահը մասնակիցների և «CIPR Aerospace» -ի տնօրեն Մարի (Հրաչուհի) Բողոսյանի միջև ծավալված անմիջական զրույցն էր։ Նա պատասխանեց մասնակիցների հարցերին՝ կիսվելով իր փորձով։
«CIPR Aerospace» -ը շարունակում է աջակցել կրթական նախաձեռնություններին՝ նպաստելով երիտասարդների շրջանում տիեզերական տեխնոլոգիաների նկատմամբ հետաքրքրության զարգացմանը։
Շնորհակալություն ենք հայտնում «Միտ» կրթական կենտրոնին այս հրավերի համար։ Գիտելիքով կիսվելը նոր սերնդի հետ մեզ համար կարևոր առաքելություններից մեկն է։

Leading the Way to Space: CIPR Aerospace Team Visits the “MIT” Educational Center’s “Aviators” Technology Camp
On August 5, the CIPR Aerospace team visited the “Aviators” technology camp at the “MIT” Educational Center in Gyumri to introduce the campers to the fundamentals of aerospace engineering.
During the meeting, our teammates Hrach Yaralyan and David Tumanyan conducted an interactive lecture. Hrach Yaralyan introduced the “Aviators” campers to the types of space vehicles, their purposes, and ways to get into orbit. Then, David Tumanyan presented the “Space 1.0” Education Program to the campers, revealing its practical aspects and its prospects.
One of the most engaging moments of the day was the open and lively conversation between the participants and the CIPR Aerospace Director Mary (Hrachoohi) Boghosian. She answered the campers’ questions and shared insights from her experience in the field.
CIPR Aerospace continues to support educational initiatives that foster young people’s interest in space technologies and contribute to the development of the next generation of aerospace professionals.
We would like to thank the “MIT” Educational Center for the invitation. Sharing our knowledge with the next generation is an important part of CIPR Aerospace’s mission.